Ona Bana Sana Forum, Bilim ve Teknoloji, Kadınlar Kulübü, Moda, Sağlık, Güzellik, Sosyal Medya, Youtube, Google, Facebook, Twitter, Tarih, Kitap, Sinema, Dizi, Film, Video, Müzik, Haber, Eğitim, Giyim, Yemek, Gezi, Oyun, Webmaster, SEO, Hobi ve Eğitim Öğretim Konuları OnaBanaSana.Com da.

Sosyal Forum Ona Bana Sana

Boş Zaman, özgür Zaman, Kapitalizm

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ogrenci

• Ona Bana Sana
  • 362
  • +2267/-1
  • Çalışan kazanır, elması kızarır
Boş Zaman, özgür Zaman, Kapitalizm
« : Mayıs 14, 2019, 09:04:18 ÖS »

Yaşamak için boş zamanımız yani özgür, bize ait huzurlu, kaygısız ne kadar zamanımız kalıyor acaba. Hep kaygı, koşturmaca, kısıtlı bütçe, dar zaman, düşünmeye, içimizi dinlemeye özetle yaşamaya zamanımız kalmıyor. Yaşamı öğrenemeden, yaşamayı öğrenemeden göçüp gidiyoruz. Ali Murat İrat'ın yazısını aşağıya alıyorum. Çok düşündürücü, çok öğretici bir yazı.

Mutluluk fetişizmi

Antik Yunan’da mutsuzluk ahlaksızlıktı. Mutlu olmanın en kestirme yolu ise erdemli olmak ve erdemli olmayı sağlayacak bilgiye erişmekti. Erdemli olmak iyi bir toplum için çaba sarf etmek ve bilgelik sevdası demekti. Bugün, post-modern çağdaysa, bilmek yalnızca pratik faydası varsa bir değer olarak görülüyor. Bilmek, her türlü ilişkiyi yeni baştan kurabilme kuvvetine sahip olan paraya dönüştürülebilecek bir şeyse el üstünde tutuluyor. Dolayısıyla “para” -bilgiye de değer kazandıran bir şey olarak- mutluluğun yeni ve tek sahibi olma yolunda hızla ilerliyor.

Modern insan mutlu olması gerektiğine inanmış hatta inandırılmış. Mutluluğun erişilebilecek bir hedef olduğu yanılsamasının dışında, mutluluk tasavvurlarının iktidar ağı tarafından nasıl üretilip servis edildiği konusunda en ufak bir fikre sahip değil. Mutluluk bir fetişizm halini almış durumda. Bireyin mutlu olmak için harcadığı çabanın kendisinin bile iç ve dış çatışma yarattığını görmezden gelerek bir yol izlemesi gerektiği dikte ediliyor. Bunun için reklamlar, yayınlar, kitaplar, reçeteler var. Ancak, dikkatli bakıldığında, bütün mutluluk tasarımlarının merkezinde, çeperinde ya da çevresinde öyle ya da böyle para ve -dolayısıyla- sınıfsal ilişkiler bulunmakta.

Mutsuz olmak, melankoli ve depresyon çağımızın en sağlıksız durumları olarak kodlanıyor. Bütün sistem mutlu olmanın, eğer mutlu olamıyorsanız mutsuz olmamanın yollarını sürekli hatırlatıyor. Ebedi bir huzur ve mutluluk fetişizmi her yanımızı kuşatıyor. AVM’ler, tatil köyleri vb. sizi mutlu etmek için dizayn edilmişler. İnsan ilişkilerini eğer sizi huzursuz ediyorsa kolayca yakıp yıkmanız üzerine birçok “yaşam koçu” telkinde bulunuyor. İnsanı mutsuz yapan asıl nedenlerin ortadan kaldırılması için ileri sürülenler politik ve ideolojik olarak kodlanıp tu-kaka ilan edilirken, tatil sepetleri girilen her internet sitesinde karşınıza çıkıyor.

Tatil, yeme-içme ve dinlenme üzerine kurulu iş-dışı yaşam mutlu olmanın tek yolu olarak dayatılıyor. Yılda beş günlük bir tatil, bütün bir yıl boyunca kırarak, dökerek, didinip uğraşarak çalışmanın büyük ödülü olarak allanıp pullanıyor -Eğer Antik Dünya’daki bir Atina yurttaşına bu tür bir yaşam önerseydiniz muhtemelen kendisine yaptığınız hakaret nedeniyle türlü cezaya maruz kalabilirdiniz- Modern dünya köleliğin iyileştirilmiş hallerini insanlara dayatırken, önce insanları yoksun bırakıyor sonra da yoksun kıldığı şeylere ulaşmak için çabalamaları gerektiğini pompalayarak sahte özgürlük ve mutluluk alanları yaratıyor.

Kaynak: Birgün Gazetesi (Ali Murat İrat)
Forum; Bilgi, Tarih, Kitap, Gezi
http://www.onabanasana.com

Tiny URL:

Ona Bana Sana Forum Konuları, Güzellik, Moda ve Giyim, Yemek Tarifleri, Sinema ve Televizyon Forumu, Müzik Forumu - Müzik Dünyası, Hobi ve İlgi Alanları, Sosyal Medya, Türkiye'de Turistlik Yer ve Mekanlar, Sağlıklı Yaşam Rehberi - Sağlık Merkezi, Kadın Sağlığı, Modern Tıp ve Alternatif Tıp, Bilgisayar Oyunları, Tablet ve Cep Telefonu Oyunları, Oyun Hileleri, Web Tasarım - Programlama, Yeni Site Tanıtımları Sosyal Paylaşım Platformu

Alt Kategoriler - OnaBanaSana.Com
Tarihte Bugün, Resmi Tatil Günleri, Tüm Dünyada Kutlanan Özel Günler, Hobiler,
Antika - Antikacılık, Motorlu Araçlar ve Modifiye, Bitkiler Dünyası, Sosyal Medya Haberleri, Facebook, Vine, Youtube Videoları ve Diğer Sosyal Medya Paylaşımları, Albüm Tanıtımları, Şarkı Sözleri, Konser Etkinlikleri, Müzik Aletleri, Müzik Eğitimi,

Sinema Dünyası, Yabancı Diziler, Türk Dizileri, Online Full Film İzle, Tv Programları, Meslek Bilgileri, Ders Anlatımları, Sınavlara Hazırlık, Okullarımız - Okul Tanıtımları, Yabancı Dil Eğitimleri,

Yazılım Geliştirme, Tasarım ve grafik, Hazır forum ve portallar, Google Adsense, YouTube + İş Ortaklığı, Google Adwords, Google - Webmaster Tools, İndirim Kampanyaları, Yurt Dışı Alışveriş Fırsatları, İkinci El - Al - Sat, İş Arayanlar, İş Verenler, İlan Ekle