Ona Bana Sana Forum, Sosyal Eğlence, Hobiler, Antikacılık, Eğitim Öğretim Konuları, Şifalı Bitkiler, Bilim ve Teknoloji, Magazin, Son Dakika Haberleri, Kadınlar Kulübü, Moda, Sağlık, Güzellik, Aşk ve Sevgi Köşesi,
Sosyal Forum Ona Bana Sana

Bilmeniz Gereken Önemli SEO Terimleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

  • ******
  • 228
  • +1500/-0
Bilmeniz Gereken Önemli SEO Terimleri
« : Aralık 08, 2018, 04:41:38 ÖÖ »
Bilmeniz Gereken Önemli SEO Terimleri

Algorithm (Algoritma)
Arama Motoru tarafından örümcekleri vasıtasıyla buldukları web sayfaları sıralamak için kullanılan Matematiksel formüldür.

ALT Tags
Web site içinde mouse ile bir fotoğrafın üzerine geldiğinizde görüntülenen kısa bir açıklama yazısıdır. Image ALT taglar sayfanızın ziyaretçileri için kullanılır. Tüm ALT taglar abahtar kelime yoğunluğuna bağlı olarak arama motorudaki sıranızı yükseltir.

Örn:
< img src = ” silver-porsche.jpg ” width = ” 150 ” height = ” 225 ”
ALT = ” Photo of a Silver Porsche “>

Anchor Text
Anchor text hyperlink içinde görünen, tıklanılabilir yazıdır.

Örn:
< a href:” http ://www.aramaoptimizasyonu-yardım.com/” > Burası Anchor Text < / a>

Apache Web Server
Yaygın olarak kullanılan bir web sunucu

ATW
AllTheWeb arama motorunun kısaltılmışıdır.

Backlinks
Başka bir web sayfasından sizin sayfanıza bağlı linklerdir. Incoming ya da inbound Link olarakta kullanılır. Bazende “IBLs” olarakta kullanılabilir.

Broken Link (Kırık Link)
Kullanıcının tıkladığında bulunamayan bir sayfaya yönlendirdiği linklerdir. Ölü link (dead link) olarakta bilinir.

Cloaking
Kullanıcılar tarafından çekici bir sayfa gibi görünen yüksek rank elde etmek için kullanılan aldatıcı arama motoru hilelerinden biridir.Hiç bir arama motoru bunu sevmez. Google da bunların başında gelir.

Content (içerik)
Web site içinde bulunan bilgidir. (metinler, resimler vs.)

Cookie
Cookie web site kullanıcılarının bilgisayarında depolanan küçük text dosyalarıdır. Kullanıcın sayfayı bir sonraki ziyaretinde tanınması için kullanılır.

Crawler
Arama Motorları tarafından sayfaları taramak için kullanılan bir programdır. Crawler arama motorlarının web sayfalarını bulum indekslemesi için kullanılır. Spider, robot yada bot olarak ta adlandırılırlar.

CSS
Cascading Style Sheet. Biçimlendirilmiş Stil Şablonlar. Web sayfalarınızın görüntüsünü istediğiniz gibi tasarlamanızı sağlar.

Description
Bir web sayfasındaki kısa bir cümle yada paragrafla açıklanan içerikler. Çoğunlukla Anchor textlerde kullanılır.

Description Meta Tag
Bulunan web sayfanın içeriğini açıklar.

Domain
Bir Web sitedeki URL dir.

Doorway Page
Çoğunlukla köprü sayfalar olarak bilinir. Giriş ve çıkış sayfalarını birbirleriyle köprülerler. Seçilen anahtar kelime ile iyi rank elde etmek için ve ziyaretçileri asıl sayfalarına göndermek için kullanılır. İki çeşit köprü sayfalar vardır. Birisi tema üzerine otomatik olarak oluşturulur bir diğeride manuel olarak oluşturulmuş anahtar kelime odaklı içerik sayfalarıdır.Bunlardan ilki bir çeşit spamdır ve çoğu arama motoru tarafından cezalandırılır., ikincisi ise önemli ve çok etkin bir SEO tekniğidir.

Dynamic Content (dynamic pages)
Web sayfaları içinde içerik yönetim sistemi bulunan veritabanından yönetilir. Dinamik sayfalar çoğunlukla URL nin içindeki soru işareti gibi karakterler içerir. Dinamik sayfalardaki URL ler çoğunlukla : .asp, .cgm yada .cgi dir. Google ın da içinde bulunduğu çoğu arama motoru dinamik sayfaları iyi indeksleyemezler.

Flash
Macromedia nın grafik programıdır. Grafikler ilgi çekicidir fakat spider ve robotlar bunları göremezler.İyi görünürler fakat iyi rank sağlayamazlar.

GoogleBot
Google ın kullandığı görevi bulmak ve yeni site indekslemek olan bi web tarayıcısıdır.

Google Toolbar
Google Toolbar Google ın web sitesini ziyaret etmeden arama yapabileceğiniz bir eklentidir.Google Toolbar browser da PageRank değerinide gösterir.

Header Tags
HTML tagları web sayfanın profiline yardımcı olur önemli bilgilere dikkat çekmek için kullanılır. Anahtar kelimeler header taglarının içine yazılabilir.Eğer doğru tasarlanmışsa arama motorlarındaki rankınızı arttırır.

Örn:
< h1 >Bu h1 header tagı< / h1 >
< h2 >Bu h2 header tagı< / h2>

Hidden Text and Hidden Links
Yazı rengini arka plan rengiyle aynı vermektir. Böylece yazı yada link görünmez veya okunması çok zor olur. Hidden text yada hidden links çoğunlukla yapay sayfanın anahtar kelime popülaritesini arttırmak için kullanılan bir aldatmaca yöntemidir.Bu yöntem Google ve diğer arama motorları tarafından onaylanmayan bir yöntemdir ve ceza almanıza maruz kalmanıza neden olabilir.

Hits
Hits terimi çoğunlukla yanlış anlaşılır.Hit bir web siteniz varsa onun ziyaret edilmesi olarak bilinir.Ama bu değildir.Hit web sitenizde her zaman bulunan bir dosyadır.

Home Directory
Sitenizin ana içerik sayfasının bulunduğu yerdeki ana dizindir.

HTML(Hyper Text Markup Language)
Internet üzerinde web sayfası oluşturmak için kullanılan bir betik dilidir.

HTTP(Hyper Text Transfer Protocol)
HTML dosyalarının aktarımı için kullanılır.

Image map
Aynı resimde ayrı hyperlinkleri farklı alanlara yerleştirmek. Resmin farklı alanlarını tıkladığınızda sizi farklı farklı sayfalara götürür.Arama motoru dostu değildir.

Inbound Links
Başka bir web sayfasından sizin sayfanıza bağlı linklerdir. Incoming ya da Backlinks olarakta kullanılır.

Indexing
İndeksleme işlemi. Arama motoru web taraması yaptığında URL leri farklı kriterler kullanarak dercelendirir ve içeriğine ekler.

IP Address
Internet Protocol Address in kısaltmasıdır. Her bilgisayarı internete bağlar ve tekil olarak numaralandırılmıştır.IP adresler statik(asla değişmeyen) yadar dinamik(internete her bağlanışta değişen) olabilir.

Keyword (Key Phrase)
Bir kullanıcının herhangi bir siteyi bulmak için sitenin konusuyla ilgili olarak arama motoruna yazdığı kelime yada kelime gruplarıdır.

Link Farm
Yalnızca Arama Motorlarında rank elde etmeyi amaçlayarak oluşturulmuş bir Web sayfasıdır.tamamen ilişkisiz linklerin bulunduğu bir listeden ibarettir.Bu tip sayfalar çoğu arama motorları tarafından cezalandırılır.

Linking
Bir Web sayfasından başka bir Web sayfasına geçmek için kullanılan URL dir.

Log Files
Web Server ınızda devamlı ve otomatik olarak oluşturulmuş ve güncellenmiş dosyalardır.Log doyalarında URL ler, IP adresleri ziyaret edilmiş sayfalar, Tekil ziyaretçi numaraları, Toplam sayfa görüntüsü, Toplam hit ve daha fazlası vardır.

META Data / META Tag
Meta Data Bir sayfa yada dökümana ait olan bilgidir. Sayfa açıklaması içerebilir. Uygun anahtar kelime listesini yada yazar adı içerebilir.

Örn:
< META NAME = ” TITLE ” CONTENT = ” Burası sayfa başlığı “>

Outbound Links
Web sayfanızdan başka bir web sayfasına olan bağlantıdır. Çoğunlukla diğer sizin sitenizden başka bir sitede bulunur.

Page Title
Sayfa başlığı bir sayfadaki en önemli yerdir.Sayfa başlıkları arama sonuçlarında link olarak görünürler.

PageRank / PR
PageRank Google ın bulucularından Larry Page ve Sergey Brin tarafından geliştirilen bir algoritmadır. Bu algoritma size sıralanmış en iyi web sayfalarını görüntülemek için kullanılır.

Pay-Per-Click
Arama Sonuçlarında ilan veren kişilerin kullanıcıların ilanlarını tıkladığı kadar para ödedikleri sistem.

Robot
Arama motorları tarafından yeni web sayfaları bulmak, sıralamak ve taramak için kullanılan bir programdır. Daha çok bots olarak bilinir.

Robots.txt
Web sitenizin ana dizinine koyulan özel bir text dosyadır. Arama motorları sitenizi gezerken tüm sayfalarınızı tek tek ziyeret edip içeriğini depolar. Eğer sitenizde hazır olmayan sayfalar varsa yada arama motorları tarafından görünmesini istemediğiniz bölümler varsa Robots.txt dosyasına koyabilirsiniz.

Search Engine Friendly(Arama Motoru Dostu)
Aldatıcı yöntemler kullanmadan Arama Motorları ile aynı düşünerek dizayn ve optimize etme işlemi.

Search Enginee Optimization(Arama Motoru Optimizasyonu)
Bir Web sayfasını Arama Motoru sıralamalarında yüksek rank elde etmek için optimize(iyileştirme) etme işlemidir.

Search Engine Results Pages (SERPS-Arama Motoru Sonuç Sayfaları)
spesifik bir arama sorgusu sonucunda geri dönen web sayfa sıralamasıdır. Basit olarak, Arama Motoruna arama sorgunuzu yazıp arama yaptıktan sonra size sunulan arama motoru sonuç sayfasıdır.

Search Query-Search Term
İlginizi çeken konularla ilgili bir web siteyi bulmak için Arama Motoruna yazdığınız anahtar kelime veya anahtar cümledir.

Spam
Diğer sayfalara nazaran daha yüksek rank elde etmek için adaletsiz olarak kullanılan her türlü tekniktir.Genel olarak istenmeyen mail olarak bilinir.Açık olarak spam karalisteye alınmanıza neden olurlar.

URL
URL (Uniform Resource Locator)basit deyimle Web adresidir.

Spider
Daha çok crawler olarak adlandırılan bu programlar arama motorları tarafından oluşturulmuş web üzerinde sayfaları indekslemek için kullanılır. Web sayfalarını ziyaret ederler ve sitelerin içeriklerini toplarlar.

Site Map
site haritası herhangi bir web sitenin içinde kullanıcılara yardımcı olmak için ve arama motorlarının siteyi kolaylıkla taraması için dizayn edilmiş bir sayfadır.Bu sayfada web sitenin içindeki tüm sayfalar görünür ve tüm sayfalara erişilebilir.

Top Ten Ranking
Google da arama sorgusu sonucunda listelenmiş ilk 10 siteyi gösteren bir Web sayfasıdır.

Visitor-User
Sitenizi ziyaret eden kişiler yada kullanıcılar.

Tiny URL:
 

Ona Bana Sana Forum Konuları, Güzellik, Moda ve Giyim, Yemek Tarifleri, Sinema ve Televizyon Forumu, Müzik Forumu - Müzik Dünyası, Hobi ve İlgi Alanları, Sosyal Medya, Türkiye'de Turistlik Yer ve Mekanlar, Sağlıklı Yaşam Rehberi - Sağlık Merkezi, Kadın Sağlığı, Modern Tıp ve Alternatif Tıp, Bilgisayar Oyunları, Tablet ve Cep Telefonu Oyunları, Oyun Hileleri, Web Tasarım - Programlama, Yeni Site Tanıtımları Sosyal Paylaşım Platformu

Alt Kategoriler - OnaBanaSana.Com
Tarihte Bugün, Resmi Tatil Günleri, Tüm Dünyada Kutlanan Özel Günler, Hobiler,
Antika - Antikacılık, Motorlu Araçlar ve Modifiye, Bitkiler Dünyası, Sosyal Medya Haberleri, Facebook, Vine, Youtube Videoları ve Diğer Sosyal Medya Paylaşımları, Albüm Tanıtımları, Şarkı Sözleri, Konser Etkinlikleri, Müzik Aletleri, Müzik Eğitimi,

Sinema Dünyası, Yabancı Diziler, Türk Dizileri, Online Full Film İzle, Tv Programları, Meslek Bilgileri, Ders Anlatımları, Sınavlara Hazırlık, Okullarımız - Okul Tanıtımları, Yabancı Dil Eğitimleri,
Diğer Ders Konuları, Bilim Biyografileri, Tarih - Felsefe, Sanatçı Biyografi, Osmanlı Biyografi, Sinema Emektarları, Edebiyat Biyografi, Devlet - Siyaset Biyografileri, Sporcu Biyografileri, Tiyatro-Sergi ve Skeç, Sanat,
Genel Kültür Sanat Haberleri, El Sanatları Bölümü, Tarihi Resimler Arşivi, İslam Tarihi Arşivi, Türk ve Osmanlı Tarihi, Dünya Tarihi Arşivi, Tarihi Yapıtlar Arşivi Yeni, Mitoloji Bilimi, Pratik Bilgiler,

Mutfak, Deniz Ürünleri, Yemek Tarifleri, Hamur İşleri ve Börekler, Çorba Tarifleri, Sos Tarifleri, Bebek Yemekleri - Mamalar, Kebap ve Salata Tarifleri, Dünya Mutfaklarından Tarifler, Pasta ve Kek Tarifleri, Diyet Yemek Tarifleri, Saç ve Cilt Bakımı Yeni, Güzellik Rehberi,

Takı Mücevher ve Tasarım, Ayakkabı ve Çanta Modelleri, Moda, Trendler, Giyim, Makyaj Teknikleri, Akdeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu, Marmara Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Ege Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi,

Psikolojik Sağlık - Kişisel Gelişim, Fizik Tedavi ve Ortopedik Hastalıklar, Kanser ve Zührevi Hastalıklar, Göz Hastalıkları Merkezi, Ağız ve Diş Sağlığı Konuları, İlk Yardım, Kulak - Burun - Boğaz Hastalıkları, Vitamin ve Proteinler, Doymuş ve Doymamış Yağlar,

Yazılım Geliştirme, Tasarım ve grafik, Hazır forum ve portallar, Google Adsense, YouTube + İş Ortaklığı, Google Adwords, Google - Webmaster Tools, İndirim Kampanyaları, Yurt Dışı Alışveriş Fırsatları, İkinci El - Al - Sat, İş Arayanlar, İş Verenler, İlan Ekle