Sosyal Paylaşım Platformu

Mimozalar ve Adalar

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ogrenci

  • Ona Bana Sana
  • *****
  • 277
  • +2267/-1
  • Çalışan kazanır, elması kızarır
Mimozalar ve Adalar
« : Şubat 13, 2018, 01:41:59 ÖS »

Bahar yaklaşıyor ve adalar baharda çok güzel oluyor, hepsi birbirinde güzel ama benim favorim Büyükada ve Burgazada. İnsana yaşama sevinci veriyorlar.

"Latince adı Acacia Dealbata olan mimoza İspanya ve İtalya' da oldukça yaygındır. Baklagiller familyasından gelmektedir. Güney İtalya'da mimozanın çiçek açtığı günler festivallerle kutlanır. Ada toprağını çok seven mimozanın sarımsı, renkli, hoş kokulu küçük çiçekleri vardır.

Küstümotu ve dokunmabana diye de bilinen bitkinin yaklaşık 300 farklı çeşidi bulunmaktadır. İsmini dokunduğunda büzülüp kapanan çiçeklerinden alır. Mimoza aynı zamanda alınganlığın simgesidir. Birine sunulduğu zaman o kişinin alıngan biri olduğunu çiçek diliyle ifade etme şeklidir.

Bahçede yetiştirmeye uygun bir süs bitkisidir. İlkbaharın başlamasından yaklaşık 3 ay önce ekilen mimozalar filizlenip bahar aylarında dikilebilirler. Kışın nasıl geçtiğine bağlı olarak değişmekle birlikte toprak ısınmaya başladıktan sonra kış sonu, ilkbahar başı ya da ortasında çiçeklenmeye başlayan mimozaların hoş bir kokusu ve sarımsı beyaz bir rengi vardır. Yaprakları ince, uzun ve yeşil renktedir. Mimoza çiçeği çok yaygın olmasa da parfüm yapımında kullanılmaktadır. Toplanacak yeni tohumları Temmuz-Ağustos aylarında olgunlaşır. Kış soğuklarına fazla dayanıklı değillerdir en fazla -10 dereceye kadar dayanabilirler.

Kadınlar günü mimozaların çiçeklenme mevsimine denk geldiği için sembol olarak mimoza çiçeği seçilmiştir.

Ülkemizde oldukça yaygın olan mimoza bol güneş alan yerleri, kireçsiz toprakları ve ılıman iklimi sevmektedir. Anavatanı Avusturyadır.

Bakımı çok kolay ve hızlı büyüyen bir bitkidir. Kışın yapraklarını dökmez. Ama çok dağılan bir yapısı vardır. Çiçek verdikten sonra her yıl düzenli olarak budanması ve düzenlenmesi gerekir. Oldukça hızlı büyür ve yeri değiştirildiğinde kolay kolay uyum sağlayamaz bu yüzden dikilirken yeri iyi seçilmelidir. Eğer yanında başka mimoza ağaçları da olacaksa aralarında en az 15 metre mesafe bırakılmalıdır. Mimoza çiçekleri ne kadar çok budanırsa bir sonraki sene o kadar çok yeni çiçek verirler. Mimozanın dikileceği toprak eğer kireçli ise toprağa kükürt dökülmelidir. Çok fazla havalandırma çimleme ile uğraşılması kökleri yüzeye yakın olan mimozalara zarar verir."Kaynak:nasilkolay.com


Öğrenci
Pahalı parfümleri bir kenara bırakın insan güven kokmalı.

Tiny URL: