Ona Bana Sana Forum, Sosyal Eğlence, Hobiler, Antikacılık, Eğitim Öğretim Konuları, Şifalı Bitkiler, Bilim ve Teknoloji, Magazin, Son Dakika Haberleri, Kadınlar Kulübü, Moda, Sağlık, Güzellik, Aşk ve Sevgi Köşesi,
Sosyal Forum Ona Bana Sana

Coğrafya kaderdir sözünün sahibi ünlü bilim adamımız?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ogrenci

• Ona Bana Sana
  • 352
  • +2267/-1
  • Çalışan kazanır, elması kızarır
Coğrafya kaderdir sözünün sahibi ünlü bilim adamımız?

"Coğrafya kaderdir" sözünün sahibi ünlü bilim adamımız, düşünürümüz İbni Haldun.

"27 Mayıs 1332 tarihinde Tunus'ta doğdu. Asıl adı Abdurrahman, babasının adı Muhammed'dir. Genellikle dedesi Haldun'un adıyla İbni Haldun (Haldun oğlu) diye tanınmıştır. Yirmi yaşındayken, Tunus'un yönetimini elinde bulunduran Beni Hafs hanedanından Sultan Ebu lshak'ın kâtipliğine getirilmesiyle İbni Haldun'un çalkantılı siyasal yaşamı başlamış oldu. Bunu, Biskra, Fas, Gırnata, Bicaye, Tlemsen gibi merkezlerdeki benzer görevleri izledi.

Bir ara Fas Emin Ebu İnan onu bilim meclisine kabul etti. Bu görevdeyken siyasal bir nedenle hapsedildi. İki yıl sonra yönetime getirilen Ebu Salim onu önce sırkatibi, ardından da mezalim dairesi başkanı yaptı. 1362'de İspanya'ya geçerek eski bir dostu olan Gırnata Emiri Ebu Abdullah Muhammed'in hizmetine girdi.

Bir yıl sonra emir onu Castilla Kralı Zalim Pedro nezdinde elçi olarak görevlendirdi. Bir süre sonra Gırnata emirinden izin alarak Kuzey Afrika'ya dönen İbni Haldun, Bicaye'de, çok istediği haciplik (başvezirlik) makamına kavuştu; bu arada bir yandan da öğretim faaliyetlerini sürdürdü.

Siyasal yaşamdan çekildiği dönemlerde adını tarihe geçiren 7 ciltlik dünya tarihi Kitâbu'l-İber ve onun giriş kitabı olarak düşündüğü Mukaddime'yi yazdı. Eseri, Arap dünyasında etki yaratmasa da Osmanlı tarih anlayışını derinden etkiledi. Başta Katip Çelebi, Naima ve Ahmet Cevdet Paşa olmak üzere Osmanlı tarihçileri Osmanlı Devleti'nin yükseliş ve çöküşünü pek çok defa onun teorileriyle analiz etti.

Arap dünyasında yeniden keşfedilmesi ancak Arap milliyetçiliğinin gelişmeye başlaması ile oldu. 19. yüzyıldan itibaren ise Avrupalı tarihçiler tarafından keşfedildi ve eserleri büyük takdir gördü. Öyle ki Toynbee, aradan geçen yüzyıllardan sonra onun için şöyle dedi: "Herhangi bir zamanda, herhangi bir ülkede, herhangi bir zihin tarafından yaratılmış en büyük tarih felsefesinin sahibi".

Kaynak: Sabah Gazetesi

Öğrenci

Tiny URL:

Ona Bana Sana Forum Konuları, Güzellik, Moda ve Giyim, Yemek Tarifleri, Sinema ve Televizyon Forumu, Müzik Forumu - Müzik Dünyası, Hobi ve İlgi Alanları, Sosyal Medya, Türkiye'de Turistlik Yer ve Mekanlar, Sağlıklı Yaşam Rehberi - Sağlık Merkezi, Kadın Sağlığı, Modern Tıp ve Alternatif Tıp, Bilgisayar Oyunları, Tablet ve Cep Telefonu Oyunları, Oyun Hileleri, Web Tasarım - Programlama, Yeni Site Tanıtımları Sosyal Paylaşım Platformu

Alt Kategoriler - OnaBanaSana.Com
Tarihte Bugün, Resmi Tatil Günleri, Tüm Dünyada Kutlanan Özel Günler, Hobiler,
Antika - Antikacılık, Motorlu Araçlar ve Modifiye, Bitkiler Dünyası, Sosyal Medya Haberleri, Facebook, Vine, Youtube Videoları ve Diğer Sosyal Medya Paylaşımları, Albüm Tanıtımları, Şarkı Sözleri, Konser Etkinlikleri, Müzik Aletleri, Müzik Eğitimi,

Sinema Dünyası, Yabancı Diziler, Türk Dizileri, Online Full Film İzle, Tv Programları, Meslek Bilgileri, Ders Anlatımları, Sınavlara Hazırlık, Okullarımız - Okul Tanıtımları, Yabancı Dil Eğitimleri,
Diğer Ders Konuları, Bilim Biyografileri, Tarih - Felsefe, Sanatçı Biyografi, Osmanlı Biyografi, Sinema Emektarları, Edebiyat Biyografi, Devlet - Siyaset Biyografileri, Sporcu Biyografileri, Tiyatro-Sergi ve Skeç, Sanat,
Genel Kültür Sanat Haberleri, El Sanatları Bölümü, Tarihi Resimler Arşivi, İslam Tarihi Arşivi, Türk ve Osmanlı Tarihi, Dünya Tarihi Arşivi, Tarihi Yapıtlar Arşivi Yeni, Mitoloji Bilimi, Pratik Bilgiler,

Mutfak, Deniz Ürünleri, Yemek Tarifleri, Hamur İşleri ve Börekler, Çorba Tarifleri, Sos Tarifleri, Bebek Yemekleri - Mamalar, Kebap ve Salata Tarifleri, Dünya Mutfaklarından Tarifler, Pasta ve Kek Tarifleri, Diyet Yemek Tarifleri, Saç ve Cilt Bakımı Yeni, Güzellik Rehberi,

Takı Mücevher ve Tasarım, Ayakkabı ve Çanta Modelleri, Moda, Trendler, Giyim, Makyaj Teknikleri, Akdeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu, Marmara Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Ege Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi,

Psikolojik Sağlık - Kişisel Gelişim, Fizik Tedavi ve Ortopedik Hastalıklar, Kanser ve Zührevi Hastalıklar, Göz Hastalıkları Merkezi, Ağız ve Diş Sağlığı Konuları, İlk Yardım, Kulak - Burun - Boğaz Hastalıkları, Vitamin ve Proteinler, Doymuş ve Doymamış Yağlar,

Yazılım Geliştirme, Tasarım ve grafik, Hazır forum ve portallar, Google Adsense, YouTube + İş Ortaklığı, Google Adwords, Google - Webmaster Tools, İndirim Kampanyaları, Yurt Dışı Alışveriş Fırsatları, İkinci El - Al - Sat, İş Arayanlar, İş Verenler, İlan Ekle